Популярные сообщения

четверг, 14 октября 2010 г.

Фен-шуй і кімнатні рослини

З ким не траплялось: приходиш в чийсь будинок, і так тобі там добре, так затишно, що і йти не хочеться. Виявляється, в Китаї вже давно існує наука, що називається фен-шуй, принципи якої лежать у всіх областях життя - медицині, сільському господарстві, мистецтві, релігії і ін. У основі цих принципів концентрувався багатовіковий досвід спостережень за природою. І якщо опанувати філософією фен-шуй і грамотно застосовувати його принципи на практиці, можна зробити своє життя комфортніше і спокійніше.
Оскільки життя - це єдність і боротьба протилежностей, потрібно створити їх рівновагу. І це теж входить в поняття фен-шуй. А протилежні початки в китайській філософії названі інь і янь - темне і світле, жіноче і чоловіче, пасивне і активне, низьке і високе, холодне і тепле, внутрішнє і зовнішнє. І якщо одне з них переважає над іншим, порушується гармонія, а це позначається на благополуччі.

Фен-шуй - в перекладі "вітер-вода" - природні стихії, що володіють життєвою силою, енергією. У східній філософії цю життєву силу називають ци. Вона є позитивною, благотворною, якщо не застоюється, а тече плавно, вільно, як проточна вода, переміщається, як потік свіжого вітру. Різні перепони ослабляють ци, отже, зменшують життєву силу людини і її оточення.

Тому основне завдання фен-шуй - створення такої атмосфери, в якій енергія ци протікатиме рівно, плавно і спокійно, забезпечуючи людям душевне і фізичне здоров'я, оптимізм і бадьорість, прилив сил. При уповільненні енергії ци або її зупинці люди випробовують стреси, проблеми як в щоденному житті (завершенні поточних справ), так і в планах на перспективу.

Те ж саме можна сказати і про рослини. При плавних потоках ци рослини здорові, активно ростуть і квітнуть. Якщо ж перебіг ци сповільнюється, на квіти можуть напасти шкідники, грунт в горщиках і в саду може покритися цвіллю і «зацвісти».
Рослинам у фен-шуй відводиться значна роль, оскільки вони очищають повітря і наповнюють будинок життєвою енергією. Але тільки здорові, доглянуті рослини. Хворі і слабкі приводять до її застою. Таке ж явище спостерігається при скиданні вашими зеленими вихованцями листя і квітів. Тому дуже важливо забезпечити квітам постійний відхід і увагу, вчасно видаляти важ рослинне сміття і прибирати хворі рослини з життєво важливих зон.

Майстри фен-шуй вважають, що деякі архітектурні деталі і елементи інтер'єру створюють в будинку дискомфорт, оскільки негативно впливають на потоки ци. Це чотиригранні опорні стовпи, виступаючі ребра стін, гострі кути меблів (столу, полиць, шаф), обернені у бік людини, що розташувалася неподалеку для роботи або відпочинку. Щоб пом'якшити їх, поряд поміщають рослини в кадках або ампельні - залежно від об'єкту, який хочуть замаскувати. А рослини повзучі, ті, що тягнуться вгору, ще й покращують настрій. У темних кутках, щоб стимулювати перебіг ци і пожвавити інтер'єр, теж добре встановити рослини - в кадках або на круглому столику.

Живими рослинами слід прикрашати будинок ще й тому, що деякі з них очищають повітря від шкідливих домішок. Ефективні як природні очищувачі повітря аспідістра, фікуси, філодендрони, крінум, каланхоє, спатіфіллум, аукуба японська... Говорять, що фікус збирає на своєму листі негативну енергію, тому їх треба частіше протирати. А якщо листя обпадає, значить, її скупчилася дуже багато.

Рослини залежно від вигляду і форми листя створюють різні енергетичні поля. Наприклад, ампельні рослини з круглим листям мають ци-природу і діють заспокійливо. Високі рослини із загостреним листям створюють янь-атмосферу, тому розміщувати їх краще в нішах, кутах, де вони активізують енергію ци. Колючі рослини ставлять подалі від людей, щоб їх колючки-шпильки не направляли на них «отруєні стріли». Взагалі майстри фен-шуй рекомендують віддавати перевагу тим рослинам, чиї кольори і форми відповідають п'яти стихіям: Дерева, Вогню, Грунту, Металу і Води. Кожна з них є проявом енергії ци і всі вони повинні знаходитися в рівновазі. Переважання однією над всіма іншими приводить до виникнення проблем.

Мабуть, найвизнанішою рослиною у фен-шуй є толстянка овальна або яйцевидна (Crassula ovata), яку ще називають "грошовим деревом" або "деревом щастя". Її м'ясисте кругле листя схоже на монети і символізують енергію Металу, символом якої є також пеперомія, плющ, фіттонія, жасмин...
Стихію Вогню представляють пуансеттія, герань, бегонія, бромелієві.
Стихію грунту представляють всі рослини з жовтими квітками: тагетес (чорнобривці), календула, соняшник, пахистахис, кальцеолярія, нарцис. Такі рослини пожвавлять будь-який інтер'єр і підсилять частку енергії Дерева.
Стихія Дерева є в енергетиці всіх рослин.
Для посилення енергії Води горщик з рослиною ставлять на підставку з прозорого скла або забарвлену в синій колір. Якщо у вас є камін, поставте по обидві його сторони рослини в кадках: енергія Дерева символічно підживлює Вогонь і укріплює його захисні властивості. Кути каміна, від яких виходять негативні потоки енергії, можна також замаскувати в'юнкими квітами. Кімнатні рослини допоможуть також замаскувати кути сходів і стабілізувати ци в місці її знаходження. Круті сходи можна увити плющем.

В офісах рослини теж необхідні. Вони не тільки очищають повітря, але і вносять енергію інь, що доповнює янь електроустаткування і апаратури. До речі, якщо ваш стіл стоїть близько до дверей, поставте на його кут невелику рослину горщика: воно захистить вас від негативного потоку ци. Рослини на підвіконні захищають від дії несприятливих об'єктів за вікном. Тільки не треба заставляти його горщиками повністю, оскільки в такому випадку позитивній енергії через них буде так само важко пробитися, як і негативній.

Квіти здатні не тільки вдихнути в приміщення свіжу енергію, підняти життєвий тонус цілющими ароматами, соковитою зеленню листя заспокоїти нерви і дати відпочинок очам. Вони не тільки привертають енергію ци в темні кути і уповільнюють її течію в довгих коридорах і приміщеннях, де вікна і двері знаходяться напроти один одного. Кімнатні рослини допомагають привести до гармонії взаємодію енергій Води і Вогню на кухні, відвести з ванної надлишок енергії Води. До речі, в місцях, де з яких-небудь причин неможливо поставити живі квіти, можна скористатися штучними.
Спробуйте в скляну чашу, наповнену водою, всипати жменю синіх і прозорих стекол, опустити декілька монет і прикрасити водну гладінь двома-трьома квітковими голівками (або просто пелюстками). А для завершення повноти картини пустите в плавання по цьому чарівному озеру засвічену свічку. Будьте впевнені: хороше самопочуття і прекрасний настрій вам забезпечені! Така композиція, що поєднує в собі всі п'ять стихій, активізує позитивну енергію в місці свого розташування.

Якщо ж ви поставили у вазу зрізані квіти, стежте за станом води, вчасно міняйте, щоб вона не застоювалася і не перетворювалася на джерело шкідливого енергетичного впливу. При появі ознак в'янення букет відразу ж викиньте. Свіжозрізані квіти - могутнє джерело позитивної енергії. Якщо хочете активізувати яку-небудь область приміщення, поставте туди букет: для поліпшення відносин в сім'ї - в сектор заміжжя (дальній правий кут, якщо встати спиною до дверей), для поліпшення фінансового стану - в сектор багатства (дальній лівий кут). Навколо сухоцвітів, якщо вони стоять давно і запорошилися (або зблякнули), також скупчується стояча енергія, і це негативно позначається на самопочутті.

А ось картини із зображенням квітів, яскраві штучні квіти вважаються символами зростання, стимулюючими перебіг ци в інтер'єрі.

Загалом, здоровий глузд у поєднанні з відчуттям міри, використанням психологічних прийомів і бажанням жити у згоді з навколишнім світом - це і є фен-шуй.

Символічне значення кімнатних рослин

Аспідістра - стійкість
Гарденія - сила
Гиібіскус - активність, натхнення
Гортензія - досягнення
Гранат - плодючість
Камелія - гармонія, здоров'я
Кипарис - благородство
Орхідея - витривалість
Філодендрон - ніжність

Магнолі

Існує красива легенда про квіти магнолії. Вона розповідає про японську дівчину Кейко, що вміла робити прекрасні квіти й оживляти їх краплинами своєї крові. Кейко була закохана в юнака, котрий змусив її віддати останню крапельку крові, щоб оживити виготовлені незвичайні квіти для багатого замовника на ім'я Магнол. Кінець легенди сумний: Кейко загинула. Але залишилися жити ті дивні рослини із чарівними квітками, які Магнол на свою честь назвав магноліями.

Кейко виготовляла й оживляла свої штучні квіти в ім'я кохання - щоб догодити коханому. Напевно, тому квіти красуні-магнолії ототожнюють із торжеством щирої, нескінченної любові...











Орхідейні - найрізноманітніше сімейство квіткових рослин

Сімейство орхідейних. Ці декоративно-квітучі рослини виділені в особливу групу. Орхідеї - багаторічні трав'янисті рослини, родом із тропічних країн з жарким і помірним кліматом. Орхідеї цінуються не лише за своєрідність і красу квіток найрізноманітніших відтінків і кольорів, але й за те, що цвітіння багатьох з них доводиться в основному на зимові місяці. Безперечною перевагою проти всіх інших квітучих рослин є тривалість цвітіння - квіти орхідей тримаються близько 1 місяця, у деяких видів близько 2-3 місяців на рослині й біля місяця, якщо їх зрізати.

Квітки орхідей одиночні, у кистевидних, метільчатих і колосовидних суцвіттях. Квітки мають яскраву оцвітину із двох тричленних кіл. Задній пелюсток внутрішнього кола називається губою й відрізняється від інших формою й кольором. Три тичинки у квітці кріпляться до стовпчика, розвинені з них тільки одна або дві. Плід - коробочка. Насіння дуже дрібне, пилоподібне.

Чому вважається, що орхідеї дуже вимогливі у вирощуванні рослини? У першу чергу тому, що їм потрібна досить висока вологість повітря. Орхідеї не переносять сухе й запилене повітря. Навіть 2-3 кратне обприскування лише тимчасово підвищує вологість. Найкраще вирощувати орхідеї в кімнатних тепличках.

Всі види орхідей, не дивлячись на загальні вимоги по догляду, можуть відрізнятися легкістю вирощування. Є дуже примхливі орхідеї, проте існує багато видів, які досить легко можна тримати удома й змусити цвісти. Крім того, для орхідей дуже важливе дотримання періоду спокою.

Температура й освілення. Вважається, що вікна, розташовані на південь - найкраще місце для орхідей. Однак це не зовсім так. Орхідеям потрібно багато яскравого розсіяного світла, тому буде потрібне притінення в спекотні години на південному вікні. Добре підійде для вирощування орхідей і східне вікно, а на західному вікні, якщо воно не затінене деревами, так само може знадобитися притінення, як і на південному. Чим більше світла й свіжого повітря, тим краще будуть рости і розвиватися орхідеї. Щоб орхідеї благополучно росли й цвіли, необхідно забезпечити їм тривалість світлового дня близько 12-15 годин. Тому взимку знадобиться додаткове штучне освітлення. Приміщення з орхідеями повинно регулярно провітрюватися, але ніяких протягів і різких перепадів температури! Перед вибором певного виду орхідей, потрібно враховувати температуру, що йому буде потрібна. Існують орхідеї для прохолодних приміщень (наприклад, дендробіуми, пафіопедилюми, целогінії), для помірних (наприклад, лелії) і для теплих (наприклад, фаленопсіси, ванди, деякі дендробіуми й каттлеї). Зрозуміло, що орхідеї, що вимагають прохолодного утримання, будуть погано себе почувати, якщо їх вирощувати в занадто теплій кімнаті. Варто передбачити, що під час цвітіння й пересаджування температура в приміщенні повинна бути трохи вищою, ніж звичайно, однак у занадто теплому приміщенні квітки не протримаються довго.

Вологість повітря. Орхідеї вимагають дуже високої вологості повітря, при цьому в приміщеннях із центральним опаленням узимку або спекою влітку, навіть 2-3-кратне обприскування не допоможе. Хоча періодично орхідеї потрібно обприскувати з гігієнічних міркувань. Орхідеї не обприскують якщо вони перебувають на сонці, а під час цвітіння обприскують так, щоб вода не попадала на квітки. Найкраще обприскувати орхідеї зранку або після обіду, на ніч можна обприскувати в тому випадку, якщо горщики з орхідеями стоять не на балконі або веранді, тобто якщо не очікується нічного зниження температури. Висока вологість повітря, напевно, основна й дуже важлива умова утримання орхідей.

Вологість повітря підвищують утриманням орхідей у кімнатних тепличках, оранжереях, вирощуючи їх в акваріумі або біля акваріуму або тераріуму з водою. Можна розмістити горшки з орхідеями на піддон з камінчиками й водою.

Поливання. Під час росту й цвітіння орхідеї поливають досить рясно й регулярно. Полив повинен бути рівномірним. Нестача вологи призведе до того, що рослина хоча й буде рости, але паростки утворяться слабкими й недостатньо розвиненими, що виявиться непоправним. Поливають орхідеї в період росту так, щоб ґрунт був увесь час злегка вологим. Можна поливати орхідеї й з піддону. Наскільки рясно чи помірно поливати, залежить від виду оорхідеї й стадії розвитку.

Вода для поливання орхідей повиння бути м'яка, без усяких хімічних домішок. Воду для поливання або відстоюють, або додають у неї шматочки торфу, для зменшення твердості (з розрахунку 10г на цебро води). Торф кладуть у суконний мішечок й опускають на добу в цебро. Одну порцію торфу можна використати не більше 2-3х разів, потім його змінюють на свіжий. Найпоширеніший спосіб - полив кип'яченою водою. Ще краще використати воду, відфільтровану через побутовий фільтр.














Троянди в історії

За індійськими пуранами (міфами), найкрасивіша з усіх жінок - Лакшмі - народилася з пуп'янка троянди. Господар Всесвіту Вішну, побачивши красуню, що спить у своєму трояндовому ложі, розбудив її поцілунком і взяв за дружину. Лакшмі стала богинею краси, а троянда, що її вкривала, - символом божественної таємниці й з тих пір вважається у всіх східних народів священною.
У Древній Персії поети не втомлювалися оспівувати її. За перськими сказаннями, вона була подарунком самого Аллаха. З'явилися до нього одного разу всі квіти із проханням призначити їм нового володаря замість сонного лотоса - той хоча й був красивим, але часто забував про свої обов'язки. Аллах почув їхнє прохання й призначив правителькою білу троянду з її гострими колючками. Соловей, побачивши нову царицю квітів, був зачарований її красою й у захваті пригорнув троянду до своїх грудей. Але гострі колючки встромилися йому в серце, і червона кров, бризкнувши із грудей нещасного, зросила ніжні пелюстки чудової квітки. Дотепер зовнішні пелюстки багатьох троянд зберігають свій рожевий відтінок.
Греки вважали троянду даром богів. За словами Анакреона, троянда народилася з білосніжної піни, що покривала тіло Афродіти, коли богиня любові вийшла з моря. Побачивши цю квітку, зачаровані боги обляпали її нектаром, що і надав їй дивовижний аромат.
Троянда у греків - супутниця радісних і сумних святкувань. Вінками із троянд, перевитих миртами, прикрашали наречених. Трояндами вбиралися двері, що ведуть у будинок, а пелюстками всипалося шлюбне ложе. Трояндами усипали шлях переможця, що повертався з війни, і його колісницю. Ними ж встеляли тіло й гробниці померлих.
Із Греції троянда була перенесена колоністами в Рим і прекрасно там прижилася. Якщо в Греції в богів вона служила символом любові й краси, а в людей - вираженням веселощі, радості й глибокому суму, то в римлян у часи республіки ця квітка вважалася символом строгої моральності й служила нагородою за видатні діяння.
У римлян був звичай під час дружніх бенкетів кидати у вино пелюстки зі своїх трояндових вінків. Вино з пелюстками троянд випивали на знак симпатії до того, із чийого вінка вони обсипалися.
Знаменита єгипетська цариця Клеопатра, приймаючи в себе Марка Антонія, веліла покрити всю підлогу зали товстим шаром трояндових пелюсток. Щоб переконати Антонія в щирості своїх почуттів, Клеопатра наказала обприскати сильною отрутою троянди свого вінка, а коли Антоній, клянучись їй у любові, обсипав пелюстки троянд із її вінка у свою чашу з вином і хотів його випити, вона вирвала чашу в нього з рук й, сказавши: "Дивися, Антоній, як мені легко було від тебе позбутися, якби тільки я могла без тебе жити!", повеліла випити цю чашу засудженому на смерть невільникові.
Римські воїни, відправляючись на війну, знімали шоломи й надягали вінки із троянд, щоб вселити в себе мужність. Троянда служила емблемою хоробрості.
У період падіння Риму троянда із царственої квітки стає предметом розкоші, на який витрачалися божевільні гроші. Наприклад, марнолюбний проконсул Веррес пересувався по Риму не інакше як на носилках, матрац і подушки яких набивалися свіжими пелюстками троянд, та й сам проконсул був оповитий гірляндами із цих квітів. Ще більше троянд було потрібно імператорові Нерону. У його знаменитій обідній залі, де стеля й стіни оберталися під час бенкетів, зображуючи позмінно чотири пори року, замість граду й дощу на гостей сипалися мільярди свіжих трояндових пелюсток.
Починаючи із середніх віків римські папи нагороджують видатну чесноту золотою посипаною дорогоцінними каменями трояндою. Велика квітка на довгому стеблі складена з окремих пелюсток, на яких вирізьблені ім'я папи й чесноти тієї особи, якій троянда призначається. На листі блищать незліченні малюсінькі діамантики, що зображують небесну росу. За старих часів цю гілку троянди укладали у витончений футляр, оббитий зсередини блакитним атласом, а зовні викладений інкрустаціями у вигляді срібних троянд. Тепер же троянду обертають у шовкову хустку й укладають на підстилці з вати в просту коробку. У день іменований "Domіnіca іn rosa" (трояндова неділя), папа благословляє таку троянду в присутності повного зібрання кардиналів у церкві св. Петра, обкурює її фіміамом, окропляє святою водою й посилає гідній царственій особі.
Майже невідома в Англії до XІ ст., троянда з'явилася при дворі англійських королів незадовго до початку кривавої війни між йоркським і ланкастерським будинками. Троянда так зачарувала своєю красою претендентів на престол, що обидва помістили її у свій герб: перший обрав собі білу, а другий - червону. Тому запекла міжусобна боротьба Генріха VІ Ланкастера з Едуардом Йоркським за англійський престол, що тривала, як відомо, більше 30 років, зветься Війною червоної й білої троянди. На згадку про ці війни англійські садівники вивели особливий сорт троянди, що одержала назву ланкастер-йоркська: на одному кущі ця троянда давала й білі, і червоні квіти.
Цікаву роль зіграла троянда в житті королеви Вікторії. Розповідають, що на придворному балі на честь принца Альберта Кобурзького, що приїхав в Англію свататися до королеви Вікторії, королева на знак своєї до нього симпатії відчепила від корсажу троянду й передала йому. Принц був у захваті, але не знайшов на своєму фраці петлі, куди б він міг прикріпити дорогоцінний подарунок. Не замислюючись ні хвилини, він перочинним ножем зробив на фраці, саме проти серця, хрестоподібний надріз. Ця спритність і ціна, що він надав її невеликому знаку уваги, остаточно зачарували Вікторію, і вона погодилася стати дружиною принца.

Фото троянд















Цікаві факти про троянди**

Цікаві трояндові факти


  • Своєю появою троянди випередили людей приблизно на 34 мільйони років. Знайдено викопні останки й скам'янілості троянд, що вказують на вік близько 50 мільйонів років. Культурній троянді приблизно 5000 років, зараз відомо близько 300 видів троянд, близько 30000 сортів.
  • Троянда є національною квіткою США, Англії й Ірану.
  • Дику троянду Rosa Acіcularіs можна зустріти в районі Північного Полярного Кола.
  • Одне з найдавніших зображень троянди знайдено на острові Крит і датується приблизно 2000 р. до нашої ери.
  • Задовго до того, як Сафо ввічнила троянду епітетом "королева квітів", греки називали її "королем квітів".
  • Походження слова "капелюх" походить від "шапо", "шапель" - римський вінок із троянд.
  • У раннім християнстві троянда була символом тих, хто вижив у результаті переслідувань і гонінь.
  • Кращими трояндоводами світу по праву вважаються французи, ніхто не продає більше троянд, ніж голландці, болгари відомі виробництвом трояндової олії.
  • Трояндова олія (переважно синтетична) входить до складу 46% чоловічої й 98% жіночої парфумерії. Однак із усієї розмаїтості квітів використовується тільки два види троянд - дамаська й центифолія. Натуральна трояндова олія - одна з найдорожчих, на міжнародному ринку вона цінується дорожче золота й платини. Для одержання одного кілограма трояндової олії потрібно в середньому три тонни пелюсток...
  • Найбільше троянд у світі - близько 3 мільйони - продається в День Святого Валентина.
  • Ген, відповідальний за аромат, рецесивний, тобто якщо схрестити дві троянди із сильним ароматом, вийде гібрид або зі слабким запахом, або взагалі без нього.
  • Одним з перших термін "ароматерапія" запропонований російським ученим Н.А.Кюнцелем в 30-х роках. Люди, котрі регулярно вдихають аромат троянди, викликають симпатію оточуючих, мають світлу рівну ауру, доброзичливі й ненав'язливі.
  • Виявляється, ніщо так не допомагає відчути себе в чужих стінах, начебто удома, як аромат болгарської троянди незначної, тільки-но вловимої найтоншим нюхом концентрації.
  • Сучасні троянди бувають практично всіх кольорів, за винятком синього й чорного: відсутні природні гени. Однак блакитною трояндою зараз займається генна інженерія, а чорну заміняють темно-червоні відтінки.
  • Коли пелюстки "Аптекарської троянди" (Apothecarys Rose) висихають, їхній аромат підсилюється.
  • У Японії виведена троянда, у якої вдень яскраво-червоні пелюстки, а ввечері білі. Сорт названо "Хамелеон".
  • Найбільша одиночна троянда - білий кущ Lady Banks у США, штат Арізона - займає площу, рівну футбольному полю. У сезон цвітіння він покривається більш ніж 200 тисячами квітів. Представники Книги рекордів Гіннеса заміряють його щороку.
  • Пуп'янки найменшої троянди сорту "Сі" (по-іспанськи - "Так") не більші зернятка рису.
  • Найстарша у світі троянда перебуває в Німеччині - 1000-літній кущ у соборі в Хільдесхайме, що уже майже досяг даху цього будинку.
  • Бібліотека Конфуція нараховувала близько 600 томів про троянди.
  • Шекспір у своїх поемах згадував про троянди більше 50 разів.